Kerko

Statistics

Ownership and capital

Active businesses by ownership: with women owners, with foreign owners by country and by registered capital.

Updated 28 October 2026

Businesses active today in Pristina.

Active businesses

54,130

in total today

Woman-owned

12,274

22.7% of active businesses

Foreign-owned

7,184

13.3% of active businesses

Owner countries

350

most from Turqia

Foreign owners by country

Active businesses with a foreign owner, by the owner's country

  • Turqia1,80625.1%
  • Shqipëria79711.1%
  • Gjermania4195.8%
  • Maqedoni e Veriut3394.7%
  • Serbia2052.9%
  • Zvicra2012.8%
  • Shtetet e Bashkuara1972.7%
  • Gjermania, Republika e Kosovës1962.7%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria1852.6%
  • Republika e Kosovës, Turqia1692.4%
  • Mbretëria e Bashkuar1622.3%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës1381.9%
Show 339 more
  • Italia1311.8%
  • Republika e Kosovës, Zvicra1141.6%
  • Austria961.3%
  • Kroacia811.1%
  • Kinë781.1%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara680.9%
  • Holanda650.9%
  • Republika e Kosovës, Serbia640.9%
  • Sllovenia630.9%
  • Austria, Republika e Kosovës600.8%
  • Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës600.8%
  • Jordani590.8%
  • Italia, Republika e Kosovës560.8%
  • Pakistani470.7%
  • Franca460.6%
  • Greqia380.5%
  • Suedia380.5%
  • Belgjika370.5%
  • Bullgaria290.4%
  • Norvegjia280.4%
  • Kanadaja260.4%
  • Mali i Zi260.4%
  • Arabia Saudite260.4%
  • Franca, Republika e Kosovës260.4%
  • Republika e Kosovës, Sllovenia240.3%
  • Kroacia, Republika e Kosovës240.3%
  • Republika e Kosovës, Suedia240.3%
  • Rumani240.3%
  • Holanda, Republika e Kosovës210.3%
  • Belgjika, Republika e Kosovës210.3%
  • Bangladeshi200.3%
  • Egjipti200.3%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë190.3%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe190.3%
  • India180.3%
  • Spanja180.3%
  • Hungaria180.3%
  • Bullgaria, Republika e Kosovës170.2%
  • Izrael170.2%
  • Mali i Zi, Republika e Kosovës150.2%
  • Luksemburgu140.2%
  • Australia140.2%
  • Poloni130.2%
  • Greqia, Republika e Kosovës120.2%
  • Italia, Shqipëria110.2%
  • Izrael, Republika e Kosovës110.2%
  • Danimarka110.2%
  • Norvegjia, Republika e Kosovës110.2%
  • India, Republika e Kosovës100.1%
  • Maqedoni e Veriut, Shqipëria100.1%
  • Qipron100.1%
  • Poloni, Republika e Kosovës100.1%
  • Shqipëria, Turqia100.1%
  • Republika Çeke90.1%
  • Finlanda90.1%
  • Arabia Saudite, Republika e Kosovës80.1%
  • Hungaria, Republika e Kosovës80.1%
  • Republika Arabe Siriane80.1%
  • Ukrainë80.1%
  • Irani, Republika Islamike e80.1%
  • Irlanda, Republika e Kosovës80.1%
  • Australia, Republika e Kosovës70.1%
  • Kanadaja, Republika e Kosovës70.1%
  • Irlanda70.1%
  • Japonia70.1%
  • Greqia, Shqipëria70.1%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Republika e Kosovës70.1%
  • Afganistani70.1%
  • Afrika e Jugut70.1%
  • Sllovakia60.1%
  • Zelanda e Re60.1%
  • Pakistani, Republika e Kosovës60.1%
  • Republika e Kosovës, Rumani60.1%
  • Lituania60.1%
  • Portugali60.1%
  • Jordani, Republika e Kosovës60.1%
  • Tajlandë50.1%
  • Filipine50.1%
  • Republika e Kosovës, Spanja50.1%
  • Kuvajti40.1%
  • Ishujt e Virgjër Britanikë40.1%
  • Republika Çeke, Republika e Kosovës40.1%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Republika e Kosovës40.1%
  • Estoni40.1%
  • Nigeria40.1%
  • Finlanda, Republika e Kosovës40.1%
  • Gjermania, Zvicra40.1%
  • Libia40.1%
  • Malavi40.1%
  • Irak40.1%
  • Republika e Kosovës, Sllovakia30%
  • Bangladeshi, Republika e Kosovës30%
  • Islanda30%
  • Shqipëria, Tunizia30%
  • Svazilandi30%
  • Federata Ruse, Republika e Kosovës30%
  • Kuvajti, Republika e Kosovës30%
  • Franca, Turqia30%
  • Maqedoni e Veriut, Zvicra30%
  • Maqedoni e Veriut, Turqia30%
  • Republika e Kosovës, Ukrainë30%
  • Maltë30%
  • Qipron, Republika e Kosovës, Shqipëria20%
  • Venezuela20%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës, Sllovenia20%
  • Nepali20%
  • Danimarka, Republika e Kosovës20%
  • Moldavi20%
  • Hungaria, Serbia20%
  • Filipine, Republika e Kosovës20%
  • Bullgaria, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës20%
  • Greqia, Shtetet e Bashkuara20%
  • Holanda, Turqia20%
  • Serbia, Zvicra20%
  • Tunizia20%
  • Irak, Republika e Kosovës20%
  • Sejshelet20%
  • Algjeria20%
  • Republika Arabe Siriane, Republika e Kosovës20%
  • Republika e Kosovës, Zelanda e Re20%
  • Letonia20%
  • Austria, Maqedoni e Veriut20%
  • Italia, Sllovenia20%
  • Mauritius20%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Shtetet e Bashkuara20%
  • Brazili20%
  • Franca, Serbia20%
  • Italia, Republika e Kosovës, Shqipëria20%
  • Kinë, Republika e Kosovës20%
  • Franca, Republika e Kosovës, Zvicra20%
  • Gjermania, Maqedoni e Veriut20%
  • Haiti20%
  • Republika e Kosovës, Serbia, Zvicra20%
  • Irlanda, Kamerun20%
  • Bullgaria, Maqedoni e Veriut20%
  • Lihtenshtajni, Republika e Kosovës20%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara, Turqia20%
  • Franca, Izrael, Shtetet e Bashkuara20%
  • Katar20%
  • Maltë, Republika e Kosovës20%
  • Mbretëria e Bashkuar, Shqipëria20%
  • Turqia, Ukrainë20%
  • Bjellorusia20%
  • Gjermania, India, Republika e Kosovës20%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Serbia20%
  • Kongo20%
  • Kazakistani, Republika e Kosovës20%
  • Singapori20%
  • Belgjika, Franca, Holanda, Luksemburgu10%
  • Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10%
  • Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës, Sllovenia10%
  • Bangladeshi, Sllovenia10%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Egjipti, Shqipëria10%
  • Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10%
  • Monako10%
  • Italia, Republika e Kosovës, Sllovenia10%
  • Republika e Kosovës, Suedia, Zvicra10%
  • Belgjika, Izrael, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10%
  • Gjermania, Izrael, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Maqedoni e Veriut, Sllovenia10%
  • Nigeria, Republika e Kosovës10%
  • Afrika e Jugut, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Gjermania, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Indonezia10%
  • Italia, Maqedoni e Veriut10%
  • Kamerun10%
  • Kroacia, Republika e Kosovës, Serbia10%
  • Kuba, Republika e Kosovës10%
  • Malajzia10%
  • Mbretëria e Bashkuar, Zvicra10%
  • Republika e Kosovës, Svazilandi10%
  • Afrika e Jugut, Republika e Kosovës10%
  • Holanda, Shqipëria10%
  • India, Mbretëria e Bashkuar, Pakistani10%
  • Irani, Republika Islamike e, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10%
  • Jordani, Kuvajti, Republika e Kosovës10%
  • Australia, Shqipëria10%
  • Austria, Republika e Kosovës, Serbia10%
  • Austria, Republika e Kosovës, Zvicra10%
  • Belgjika, Republika e Kosovës, Sllovenia10%
  • Gjermania, Luksemburgu10%
  • Italia, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10%
  • Maqedoni e Veriut, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Pakistani, Sllovenia10%
  • Shtetet e Bashkuara, Turqia10%
  • Gjermania, Izrael, Mbretëria e Bashkuar, Suedia10%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Sllovenia10%
  • Hong Kong10%
  • Bahamas10%
  • Franca, Holanda, Japonia, Republika e Kosovës10%
  • Austria, Republika e Kosovës, Rumani10%
  • Bahrein, Republika e Kosovës10%
  • Belize10%
  • Argjentina, Republika e Kosovës10%
  • Franca, Shqipëria10%
  • Gjeorgjia, Republika e Kosovës10%
  • Italia, Rumani10%
  • Letonia, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10%
  • Malajzia, Republika e Kosovës10%
  • Portugali, Ukrainë, Zvicra10%
  • Austria, Kroacia, Republika e Kosovës10%
  • Izrael, Shqipëria10%
  • Malajzia, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Maltë, Norvegjia, Republika e Kosovës10%
  • Afganistani, Republika e Kosovës10%
  • Australia, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Austria, Italia, Republika e Kosovës10%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Greqia, Maqedoni e Veriut10%
  • Danimarka, Franca, Republika e Kosovës10%
  • Gjeorgjia10%
  • Kanadaja, Pakistani10%
  • Kazakistani10%
  • Serbia, Shqipëria10%
  • Austria, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Austria, Shqipëria10%
  • Gjermania, Jordani10%
  • Kroacia, Portugali, Republika e Kosovës10%
  • Armenia10%
  • Belgjika, Holanda10%
  • Belgjika, Maroku, Serbia10%
  • Egjipti, Republika e Kosovës10%
  • Japonia, Republika e Kosovës10%
  • Jemeni, Jordani, Libia10%
  • Kinë, Portugali10%
  • Kinë, Republika e Kosovës, Zvicra10%
  • Kroacia, Shqipëria10%
  • Maltë, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Brazili, Spanja10%
  • Finlanda, Gjermania10%
  • Holanda, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Irlanda, Italia, Republika e Kosovës10%
  • Italia, Republika e Kosovës, Zvicra10%
  • Kanadaja, Turqia10%
  • Norvegjia, Suedia10%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Sllovakia10%
  • Australia, Gjermania, Republika e Kosovës, Zvicra10%
  • Austria, Belgjika10%
  • Belgjika, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Egjipti, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Gjermania, Portugali10%
  • Maqedoni e Veriut, Ukrainë10%
  • Poloni, Republika e Kosovës, Suedia10%
  • Austria, Shtetet e Bashkuara10%
  • Bullgaria, Italia10%
  • Bullgaria, Republika e Kosovës, Serbia10%
  • Danimarka, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10%
  • Egjipti, Republika Arabe Siriane10%
  • Filipine, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Gjermania, Shqipëria10%
  • Kolumbia, Vietnami10%
  • Kuba10%
  • Mali i Zi, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10%
  • Maqedoni e Veriut, Sllovenia, Ukrainë10%
  • Panamasë, Zvicra10%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Turqia10%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Kroacia, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10%
  • Botsvana10%
  • Bullgaria, Franca, Republika e Kosovës10%
  • Bullgaria, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Egjipti, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Gjeorgjia, Gjermania, Republika e Kosovës10%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Italia, Kanadaja10%
  • Korea e Jugut, Kroacia, Mali i Zi, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Kuba, Shtetet e Bashkuara10%
  • Mali i Zi, Shqipëria, Zvicra10%
  • Portugali, Republika e Kosovës10%
  • Austria, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10%
  • Austria, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara, Turqia10%
  • Gjermania, Italia, Republika e Kosovës10%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Zvicra10%
  • Holanda, Maqedoni e Veriut10%
  • India, Italia, Republika e Kosovës10%
  • Italia, Kinë10%
  • Korea e Jugut, Republika e Kosovës10%
  • Luksemburgu, Republika e Kosovës10%
  • Mali i Zi, Republika e Kosovës, Senegali10%
  • Maqedoni e Veriut, Serbia10%
  • Maqedoni e Veriut, Shtetet e Bashkuara10%
  • Mbretëria e Bashkuar, Qipron, Republika e Kosovës10%
  • Namibi10%
  • Panamasë10%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Zvicra10%
  • Republika e Kosovës, Uganda10%
  • Sierra Leone10%
  • Belgjika, Shqipëria10%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Maqedoni e Veriut10%
  • Danimarka, Zvicra10%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Qipron10%
  • Fildishi Bregdeti10%
  • Franca, Zvicra10%
  • Gana, Republika e Kosovës, Shqipëria10%
  • Gjermania, Irak, Republika e Kosovës10%
  • Gjermania, Irlanda, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10%
  • Gjermania, Turqia10%
  • Holanda, Kanadaja, Maqedoni e Veriut, Shqipëria10%
  • Indonezia, Republika e Kosovës10%
  • Irani, Republika Islamike e, Turqia10%
  • Italia, Zvicra10%
  • Izrael, Jordani10%
  • Izrael, Turqia10%
  • Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara10%
  • Qipron, Republika e Kosovës10%
  • Shqipëria, Suedia10%
  • Shtetet e Bashkuara, Zelanda e Re10%
  • Sri Lanka10%
  • Trinidad dhe Tobago10%
  • Uganda10%
  • Country not recorded10%
  • Australia, Turqia10%
  • Danimarka, Poloni, Shtetet e Bashkuara10%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermania10%
  • Filipine, Zvicra10%
  • Franca, Suedia10%
  • Gjermania, Suedia10%
  • Grenada10%
  • Grenada, Maqedoni e Veriut10%
  • Greqia, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Italia, Mbretëria e Bashkuar10%
  • Kenia, Nigeria, Republika e Kosovës10%
  • Kolumbia10%
  • Kolumbia, Republika e Kosovës10%
  • Korea e Jugut10%
  • Lituania, Shqipëria10%
  • Mali i Zi, Turqia10%
  • Maroku10%
  • Mbretëria e Bashkuar, Spanja10%
  • Meksika, Spanja10%
  • Republika e Kosovës, Uruguai10%
  • Shqipëria, Spanja10%
  • Sudani10%
  • Suedia, Turqia10%
  • Tunizia, Turqia10%
  • Turkmenistani10%
  • Uzbekistani10%
  • Vanuatu10%

Registered capital

Active businesses by starting capital in ARBK

  • Under €1,0009,00716.6%
  • €1,000 to €9,99914,06226%
  • €10,000 to €99,9993,6586.8%
  • €100,000 to €999,9998331.5%
  • €1 million or more2800.5%
  • Not recorded26,29048.6%
Capital is what was declared at registration, usually in euros. Many sole proprietors do not record it.

Ownership by year registered, Pristina

Businesses active today, by the year they were registered

Ownership by year registered, Pristina
YearActiveWoman-ownedWomen shareForeign-ownedForeign share
20263,8441,15230%1,01326.4%
20254,1681,24629.9%94922.8%
20243,5381,01128.6%72220.4%
20233,34593127.8%58117.4%
20223,23388327.3%49315.2%
20213,12288828.4%41213.2%
20202,88276226.4%31210.8%
20192,91782428.2%36912.6%
20182,16456726.2%26512.2%
20171,98346923.7%27814%

Municipalities compared

Businesses active today, ranked by share with women owners

Municipalities compared
MunicipalityActiveWomen shareForeign share
Partesh4639.1%2.2%
North Mitrovica97629.9%3.9%
Mamushe29628%7.1%
Junik12627%4.8%
Ranillug5925.4%0%
Strpce71324%2.1%
Pristina54,13022.7%13.3%
Gracanice1,83922.5%13.5%
Fushe Kosove7,08222.3%9%
Gjakova8,47521.9%2.7%
Klokot9721.6%4.1%
Novo Brdo38321.1%2.6%
Peja10,56921.1%3.6%
Decan2,10720.6%2.1%
Zvecane63719.9%1.9%
Hani i Elezit50219.9%6%
Prizren15,83019.7%6.8%
Gjilan11,33619.5%3.8%
Skenderaj2,63019.3%1.3%
Zubin Potok49419.2%1.8%
Kamenica2,50419.1%1.5%
Ferizaj15,58719.1%5.2%
Leposavic1,06218.3%2.3%
Istog3,00718.1%2%
Suva Reka3,99218.1%2.9%
Mitrovica7,43717.9%3.5%
Klina2,75617.8%1.7%
Podujevo5,91117%1.4%
Obilic1,63216.6%3.7%
Glogovac4,18316.6%2.3%
Kacanik2,73816.2%2.6%
Vushtrri5,18415.8%2.1%
Lipjan5,26815.6%4.4%
Rahovec3,28614.5%1.5%
Stimlje2,03214.2%2.5%
Vitina3,85414%1.8%
Malisheve2,92413.6%1.1%
Dragash1,26511.5%0.6%

Ownership comes from ARBK's lists of women-owned and foreign-owned businesses. A business with several owners counts once. Only active businesses are counted.

Source: ARBK data that Kerko keeps up to date. Figures refresh every hour. Data sources

Business ownership in Kosovo: women, foreign owners and capital | Kerko.com