Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Rahovec.

Biznese aktive

3.286

gjithsej sot

Me pronare grua

475

14,5% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

49

1,5% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

23

më shumë nga Gjermania

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Gjermania612,2%
  • Republika e Kosovës, Zvicra612,2%
  • Shtetet e Bashkuara48,2%
  • Gjermania, Republika e Kosovës48,2%
  • Kinë36,1%
  • Maqedoni e Veriut36,1%
  • Shqipëria36,1%
  • Austria24,1%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria24,1%
  • Zvicra24,1%
  • Turqia24,1%
  • Rumani12%
Shfaq edhe 11
  • Italia12%
  • Moldavi12%
  • Austria, Republika e Kosovës12%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara12%
  • Spanja12%
  • Kinë, Republika e Kosovës12%
  • Danimarka, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës12%
  • Gjermania, Zvicra12%
  • Afganistani12%
  • Bangladeshi12%
  • Mbretëria e Bashkuar12%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €81824,9%
  • 1.000 deri 9.999 €2146,5%
  • 10.000 deri 99.999 €993%
  • 100.000 deri 999.999 €220,7%
  • 1 milion € ose më shumë60,2%
  • Nuk është shënuar2.12764,7%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Rahovec

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Rahovec
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
20261734626,6%10,6%
20251742112,1%74%
20241833519,1%52,7%
20231713319,3%52,9%
20221572717,2%21,3%
20211693621,3%31,8%
20201182319,5%10,8%
20191233326,8%32,4%
20181482617,6%42,7%
2017942324,5%11,1%

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com