Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Partesh.

Biznese aktive

46

gjithsej sot

Me pronare grua

18

39,1% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

1

2,2% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

1

më shumë nga Shqipëria

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Shqipëria1100%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €3371,7%
  • 1.000 deri 9.999 €613%
  • Nuk është shënuar715,2%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Partesh

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Partesh
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
2026100%00%
2025200%00%
2024300%00%
2023400%00%
202212866,7%18,3%
202114642,9%00%
20204125%00%
20195360%00%
201800–0–
201700–0–

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com