Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Fushë Kosovë.

Biznese aktive

7.082

gjithsej sot

Me pronare grua

1.582

22,3% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

639

9% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

92

më shumë nga Turqia

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Turqia16225,4%
  • Shqipëria10115,8%
  • Serbia477,4%
  • Maqedoni e Veriut325%
  • Jordani304,7%
  • Gjermania, Republika e Kosovës284,4%
  • Gjermania274,2%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria182,8%
  • Republika e Kosovës, Turqia142,2%
  • Mbretëria e Bashkuar91,4%
  • Italia91,4%
  • Republika e Kosovës, Serbia71,1%
Shfaq edhe 80
  • Sllovenia71,1%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës60,9%
  • Austria60,9%
  • Republika Arabe Siriane60,9%
  • Greqia50,8%
  • Italia, Republika e Kosovës50,8%
  • Republika e Kosovës, Zvicra50,8%
  • Arabia Saudite50,8%
  • Shtetet e Bashkuara50,8%
  • Qipron40,6%
  • Kroacia40,6%
  • Poloni40,6%
  • Zvicra40,6%
  • Franca30,5%
  • Austria, Republika e Kosovës30,5%
  • Suedia30,5%
  • Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës30,5%
  • Pakistani20,3%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë20,3%
  • Holanda20,3%
  • Shqipëria, Turqia20,3%
  • Egjipti, Republika e Kosovës20,3%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara20,3%
  • Holanda, Republika e Kosovës20,3%
  • Lituania20,3%
  • Greqia, Shqipëria20,3%
  • Norvegjia, Republika e Kosovës20,3%
  • Jordani, Republika e Kosovës20,3%
  • Norvegjia20,3%
  • Nepali20,3%
  • Republika e Kosovës, Rumani20,3%
  • Mali i Zi10,2%
  • Hungaria10,2%
  • Kinë10,2%
  • Kroacia, Republika e Kosovës10,2%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë, Republika e Kosovës, Zvicra10,2%
  • Republika e Kosovës, Sllovenia10,2%
  • Franca, Republika e Kosovës10,2%
  • Greqia, Mbretëria e Bashkuar10,2%
  • Spanja10,2%
  • Republika e Kosovës, Spanja10,2%
  • Bullgaria, Republika e Kosovës10,2%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Republika e Kosovës10,2%
  • Luksemburgu10,2%
  • Kanadaja, Republika e Kosovës10,2%
  • Irak, Republika e Kosovës10,2%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10,2%
  • Italia, Republika e Kosovës, Shqipëria10,2%
  • Arabia Saudite, Republika e Kosovës10,2%
  • Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10,2%
  • Republika Arabe Siriane, Republika e Kosovës10,2%
  • Poloni, Republika e Kosovës10,2%
  • Rumani10,2%
  • Lituania, Mbretëria e Bashkuar10,2%
  • Austria, Republika e Kosovës, Rumani10,2%
  • Belgjika10,2%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe10,2%
  • Bullgaria10,2%
  • Irani, Republika Islamike e10,2%
  • Italia, Tunizia10,2%
  • Sri Lanka10,2%
  • Bangladeshi10,2%
  • Libani10,2%
  • Barbados10,2%
  • Fildishi Bregdeti10,2%
  • Finlanda10,2%
  • Jordani, Republika Arabe Siriane10,2%
  • Singapori10,2%
  • Sudani10,2%
  • Tunizia10,2%
  • Ukrainë10,2%
  • Vietnami10,2%
  • Bullgaria, Maqedoni e Veriut10,2%
  • India10,2%
  • Kolumbia10,2%
  • Korea e Veriut, Republika e Kosovës10,2%
  • Lihtenshtajni, Republika e Kosovës10,2%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Turqia10,2%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara, Turqia10,2%
  • Rumani, Turqia10,2%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €1.39619,7%
  • 1.000 deri 9.999 €1.55421,9%
  • 10.000 deri 99.999 €4155,9%
  • 100.000 deri 999.999 €670,9%
  • 1 milion € ose më shumë250,4%
  • Nuk është shënuar3.62551,2%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Fushë Kosovë

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Fushë Kosovë
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
202669321831,5%9213,3%
202566219429,3%13019,6%
202449213126,6%8417,1%
202350113627,1%469,2%
202248114229,5%316,4%
202148413828,5%347%
20203878321,4%235,9%
201940210425,9%225,5%
20182837225,4%186,4%
20172296227,1%2611,4%

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com