Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Gjilan.

Biznese aktive

11.336

gjithsej sot

Me pronare grua

2.209

19,5% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

436

3,8% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

65

më shumë nga Serbia

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Serbia8419,3%
  • Turqia5713,1%
  • Zvicra4510,3%
  • Shqipëria317,1%
  • Gjermania214,8%
  • Maqedoni e Veriut184,1%
  • Kinë173,9%
  • Republika e Kosovës, Zvicra163,7%
  • Gjermania, Republika e Kosovës153,4%
  • Republika e Kosovës, Turqia133%
  • Austria92,1%
  • Republika e Kosovës, Serbia92,1%
Shfaq edhe 53
  • Republika e Kosovës, Shqipëria81,8%
  • Holanda61,4%
  • Franca, Republika e Kosovës61,4%
  • Shtetet e Bashkuara51,1%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës51,1%
  • Mbretëria e Bashkuar51,1%
  • Italia40,9%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara40,9%
  • Belgjika, Republika e Kosovës30,7%
  • Franca30,7%
  • Gjermania, Zvicra30,7%
  • Bangladeshi20,5%
  • Pakistani20,5%
  • Greqia, Republika e Kosovës, Shqipëria20,5%
  • Holanda, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës20,5%
  • Finlanda20,5%
  • Kanadaja20,5%
  • Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës20,5%
  • Bullgaria10,2%
  • Rumani, Turqia10,2%
  • Holanda, Republika e Kosovës10,2%
  • Kroacia10,2%
  • Mali i Zi10,2%
  • Bullgaria, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10,2%
  • Republika e Kosovës, Svazilandi10,2%
  • Franca, Zvicra10,2%
  • Bullgaria, Republika e Kosovës10,2%
  • Kroacia, Republika e Kosovës10,2%
  • Panamasë10,2%
  • Sllovenia10,2%
  • Belgjika, Franca, Republika e Kosovës10,2%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Republika e Kosovës10,2%
  • Omani, Republika e Kosovës10,2%
  • Greqia10,2%
  • Kuvajti, Republika e Kosovës10,2%
  • Gjermania, Italia10,2%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria, Zvicra10,2%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Shqipëria, Turqia10,2%
  • Italia, Shqipëria10,2%
  • Angola, Franca, Republika e Kosovës10,2%
  • Italia, Republika e Kosovës, Shqipëria10,2%
  • Austria, Republika e Kosovës10,2%
  • Libani, Republika e Kosovës10,2%
  • Suedia10,2%
  • Poloni10,2%
  • Serbia, Zvicra10,2%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës, Zvicra10,2%
  • Irak10,2%
  • Republika e Kosovës, Serbia, Zvicra10,2%
  • Bangladeshi, Republika e Kosovës10,2%
  • Belgjika, Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara10,2%
  • Norvegjia, Republika e Kosovës10,2%
  • Omani10,2%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €2.38821,1%
  • 1.000 deri 9.999 €1.67014,7%
  • 10.000 deri 99.999 €8097,1%
  • 100.000 deri 999.999 €1411,2%
  • 1 milion € ose më shumë220,2%
  • Nuk është shënuar6.30655,6%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Gjilan

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Gjilan
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
202665015223,4%497,5%
202571618425,7%395,4%
202460716226,7%416,8%
202362917728,1%284,5%
202258714023,9%315,3%
202153813424,9%264,8%
202050911422,4%285,5%
201951212123,6%377,2%
20184229622,7%194,5%
20173927017,9%133,3%

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com