Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Hani i Elezit.

Biznese aktive

502

gjithsej sot

Me pronare grua

100

19,9% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

30

6% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

8

më shumë nga Maqedoni e Veriut

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Maqedoni e Veriut1756,7%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës413,3%
  • Mbretëria e Bashkuar310%
  • Turqia26,7%
  • Holanda13,3%
  • Shqipëria13,3%
  • Irlanda, Mbretëria e Bashkuar13,3%
  • Kanadaja13,3%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €13927,7%
  • 1.000 deri 9.999 €7214,3%
  • 10.000 deri 99.999 €316,2%
  • 100.000 deri 999.999 €30,6%
  • 1 milion € ose më shumë20,4%
  • Nuk është shënuar25550,8%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Hani i Elezit

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Hani i Elezit
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
2026461123,9%24,3%
2025441125%24,5%
202436822,2%616,7%
2023341235,3%12,9%
202239410,3%25,1%
202129827,6%26,9%
2020461123,9%00%
2019371027%38,1%
201832515,6%26,3%
201718422,2%00%

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com