Kerko

Statistika

Biznese të reja në Kosovë

Sa biznese regjistrohen dhe mbyllen çdo muaj, krahasuar me vitin e kaluar dhe sipas rajonit.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Të reja në Shtator 2026

1.252

+19% krahasuar me të njëjtën periudhë vjet

Të reja në 2026 deri tani

12.235

+9,4% krahasuar me të njëjtën periudhë vjet

Të mbyllura në 2026 deri tani

1.030

-6,4% krahasuar me të njëjtën periudhë vjet

Tetor deri tani

1.504

muaji në vazhdim

24 muajt e fundit

Biznese të reja dhe të mbyllura për muaj

  • Të reja
  • Të mbyllura

Sipas rajonit, Jan deri Tet, 2026

Krahasuar me të njëjtën periudhë vjet

Sipas rajonit, Jan deri Tet, 2026
RajoniTë rejaVjet, e njëjta periudhëNdryshimi
Rajoni i Prishtinës5.7315.213+9,9%
Rajoni i Prizrenit1.5221.290+18%
Rajoni i Ferizajt1.2991.284+1,2%
Rajoni i Mitrovicës1.0441.131-7,7%
Rajoni i Pejës929736+26,2%
Rajoni i Gjilanit913875+4,3%
Rajoni i Gjakovës797654+21,9%

Sipas vitit

Viti aktual vetëm deri tani

Sipas vitit
VitiTë rejaTë mbylluraNeto
2026 (deri tani)12.2351.030+11.205
202513.0981.346+11.752
202412.0361.629+10.407
202311.4511.596+9.855
202211.0561.753+9.303
202110.6511.562+9.089
20209.8071.331+8.476
201910.0481.746+8.302
20189.9381.887+8.051
20179.2921.833+7.459
201610.4202.634+7.786
20159.8922.359+7.533
20149.5171.738+7.779
20139.3171.516+7.801
20129.4891.124+8.365
20117.736957+6.779
20107.4691.419+6.050
20097.3171.138+6.179
20087.171714+6.457
20075.680176+5.504
20066.468361+6.107
20059.367682+8.685
200412.9981.157+11.841
20035.948704+5.244
20029.479776+8.703
200112.348762+11.586
200025.3791.776+23.603

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Biznese të reja në Kosovë sipas muajit dhe vitit | Kerko.com