Kerko

Statistika

Pronësia dhe kapitali

Bizneset aktive sipas pronësisë: me pronare gra, me pronarë të huaj sipas shtetit dhe sipas kapitalit të regjistruar.

Përditësuar më 28 tetor 2026

Bizneset aktive sot në Ferizaj.

Biznese aktive

15.587

gjithsej sot

Me pronare grua

2.977

19,1% e bizneseve aktive

Me pronar të huaj

818

5,2% e bizneseve aktive

Shtete të pronarëve

78

më shumë nga Shqipëria

Pronarët e huaj sipas shtetit

Biznese aktive me pronar të huaj, sipas shtetit të pronarit

  • Shqipëria21526,3%
  • Turqia12515,3%
  • Maqedoni e Veriut11514,1%
  • Gjermania415%
  • Gjermania, Republika e Kosovës253,1%
  • Serbia242,9%
  • Republika e Kosovës, Turqia242,9%
  • Republika e Kosovës, Shqipëria222,7%
  • Republika e Kosovës, Zvicra212,6%
  • Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës182,2%
  • Shtetet e Bashkuara151,8%
  • Zvicra131,6%
Shfaq edhe 66
  • Franca, Republika e Kosovës101,2%
  • Bullgaria91,1%
  • Italia, Republika e Kosovës81%
  • Bangladeshi70,9%
  • Kinë60,7%
  • Ukrainë60,7%
  • Italia60,7%
  • Franca50,6%
  • Mbretëria e Bashkuar50,6%
  • Republika e Kosovës, Serbia40,5%
  • Republika e Kosovës, Sllovenia40,5%
  • Moldavi40,5%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara40,5%
  • Austria40,5%
  • Belgjika, Republika e Kosovës30,4%
  • Tajlandë30,4%
  • Holanda, Republika e Kosovës30,4%
  • Belgjika30,4%
  • Republika e Kosovës, Suedia30,4%
  • Maqedoni e Veriut, Turqia30,4%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe, Republika e Kosovës20,2%
  • Greqia, Republika e Kosovës20,2%
  • India20,2%
  • Greqia20,2%
  • Norvegjia, Republika e Kosovës20,2%
  • Norvegjia20,2%
  • Egjipti20,2%
  • Finlanda20,2%
  • Bosnjë dhe Hercegovinë20,2%
  • Poloni20,2%
  • Holanda20,2%
  • Sllovakia20,2%
  • Kanadaja20,2%
  • Danimarka20,2%
  • Maqedoni e Veriut, Mbretëria e Bashkuar10,1%
  • Kroacia10,1%
  • Arabia Saudite10,1%
  • Jordani, Republika e Kosovës10,1%
  • Ishujt Marshall10,1%
  • Suedia10,1%
  • Kuvajti, Republika e Kosovës10,1%
  • Republika e Kosovës, Shtetet e Bashkuara, Zvicra10,1%
  • Svazilandi10,1%
  • Izrael10,1%
  • Pakistani10,1%
  • Shqipëria, Zvicra10,1%
  • Greqia, Republika e Kosovës, Zvicra10,1%
  • Republika Çeke10,1%
  • Gjermania, Holanda, Republika e Kosovës10,1%
  • Mbretëria e Bashkuar, Republika e Kosovës10,1%
  • Rumani10,1%
  • Bullgaria, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10,1%
  • Rumani, Shtetet e Bashkuara10,1%
  • Austria, Gjermania, Turqia10,1%
  • Brazili, Zvicra10,1%
  • Danimarka, Republika e Kosovës10,1%
  • Gjermania, Maqedoni e Veriut10,1%
  • Holanda, Maqedoni e Veriut, Republika e Kosovës10,1%
  • Maroku, Republika e Kosovës10,1%
  • Afrika e Jugut10,1%
  • Emiratet e Bashkuara Arabe10,1%
  • Jordani, Shtetet e Bashkuara10,1%
  • Kazakistani10,1%
  • Gjermania, Republika e Kosovës, Turqia10,1%
  • Gjermania, Zvicra10,1%
  • Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Republika e Kosovës10,1%

Kapitali i regjistruar

Biznese aktive sipas kapitalit fillestar në ARBK

  • Nën 1.000 €3.62523,3%
  • 1.000 deri 9.999 €1.87712%
  • 10.000 deri 99.999 €8535,5%
  • 100.000 deri 999.999 €1991,3%
  • 1 milion € ose më shumë400,3%
  • Nuk është shënuar8.99357,7%
Kapitali është ai që u deklarua në regjistrim, zakonisht në euro. Shumë biznese individuale nuk e shënojnë.

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Ferizaj

Bizneset aktive sot, sipas vitit kur u regjistruan

Pronësia sipas vitit të regjistrimit, Ferizaj
VitiAktivePronare gruaPjesa e gravePronar i huajPjesa e huaj
202697826527,1%838,5%
20251.12328425,3%887,8%
20241.00329329,2%939,3%
20231.02827026,3%484,7%
202290620622,7%495,4%
202187420523,5%485,5%
202075418023,9%354,6%
201968114621,4%365,3%
201862116226,1%508,1%
201755613524,3%6211,2%

Komunat krahasuar

Bizneset aktive sot, renditur sipas pjesës me pronare gra

Komunat krahasuar
KomunaAktivePjesa e gravePjesa e huaj
Partesh4639,1%2,2%
Mitrovicë e Veriut97629,9%3,9%
Mamushë29628%7,1%
Junik12627%4,8%
Ranillug5925,4%0%
Shtërpcë71324%2,1%
Prishtinë54.13022,7%13,3%
Graçanicë1.83922,5%13,5%
Fushë Kosovë7.08222,3%9%
Gjakovë8.47521,9%2,7%
Kllokot9721,6%4,1%
Novobërdë38321,1%2,6%
Pejë10.56921,1%3,6%
Deçan2.10720,6%2,1%
Zveçan63719,9%1,9%
Hani i Elezit50219,9%6%
Prizren15.83019,7%6,8%
Gjilan11.33619,5%3,8%
Skenderaj2.63019,3%1,3%
Zubin Potok49419,2%1,8%
Kamenicë2.50419,1%1,5%
Ferizaj15.58719,1%5,2%
Leposaviq1.06218,3%2,3%
Istog3.00718,1%2%
Suharekë3.99218,1%2,9%
Mitrovicë7.43717,9%3,5%
Klinë2.75617,8%1,7%
Podujevë5.91117%1,4%
Obiliq1.63216,6%3,7%
Gllogoc4.18316,6%2,3%
Kaçanik2.73816,2%2,6%
Vushtrri5.18415,8%2,1%
Lipjan5.26815,6%4,4%
Rahovec3.28614,5%1,5%
Shtime2.03214,2%2,5%
Viti3.85414%1,8%
Malishevë2.92413,6%1,1%
Dragash1.26511,5%0,6%

Pronësia vjen nga listat e ARBK-së për bizneset në pronësi të grave dhe të huajve. Një biznes me disa pronarë numërohet një herë. Shifrat përfshijnë vetëm bizneset aktive.

Burimi: të dhënat e ARBK-së që Kerko i mban dhe i përditëson. Shifrat rifreskohen çdo orë. Burimet e të dhënave

Pronësia e bizneseve në Kosovë: gratë, të huajt dhe kapitali | Kerko.com